| Lamp/Fixture Information |
| Manufacturer: | Venture Lighting International |
| Model Reference: | MH400/U/5K |
| Lamp |
| Lamp Type: | Metal-Halide |
| Filament/Radiator Type: | Fused Quartz |
| Base: | Nickle Plated E39 (Mogul) |
| Shape/Finish: | ED37 |
| Service Life: | 15,000 Hrs |
| Burning Position: | Universal |
| Fixture |
| Ballast Type: | M59 |
| Electrical |
| Wattage: | 400W ~ |
| Voltage: | 135V ~ |
| Current: | 3.25A ~ |
| Optical |
| Lumen Output: | 32,000 (Initial) /20,800 (Average) |
| Lumen Efficacy: | 80/52 LPW |
| Colour Temperature: | 5000K CCT ~ |
| Colour Rendering Index: | 75% |
| Physical/Production |
| Factory Location: | Solon, OH USA |
| Fabrication Date: | 4/97 |
| Application/Use: | Auto Dealers |
| File information |
| Filename: | VLI-MH400-U-5K-D7-1_0.jpg |
| Album name: | Eric / Metal Halide Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 390 KiB |
| Date added: | 06 May 2026 |
| Dimensions: | 2048 x 1285 pixels |
| Displayed: | 19 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1243 |
| Favourites: | Add to Favourites |
I worked for a company back in the day where we sold these...mainly to car dealers so they could make their car lots look nice.