| Lamp/Fixture Information |
| Manufacturer: | Venture Lighting International |
| Model Reference: | MH1500/U |
| Lamp |
| Lamp Type: | Metal Halide |
| Filament/Radiator Type: | Fused Quartz |
| Base: | Nickle Plated E39 (Mogul) |
| Shape/Finish: | BT37 |
| Service Life: | 2500 Hrs. ~ |
| Burning Position: | Universal |
| Fixture |
| Ballast Type: | M48 |
| Electrical |
| Wattage: | 1500W ~ |
| Voltage: | 268V ~ |
| Current: | 6.20A ~ |
| Optical |
| Lumen Output: | 155,000 / 142,000 (Average) |
| Lumen Efficacy: | 103 / 95 LPW |
| Colour Temperature: | 4000K CCT ~ |
| Colour Rendering Index: | 70% ~ |
| Physical/Production |
| Factory Location: | Solon, OH USA |
| Fabrication Date: | 1990's |
| Application/Use: | Sport Fields/Stadiums |
| File information |
| Filename: | VLI-MH1500-U-BT37-1_0.jpg |
| Album name: | Eric / Metal Halide Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 362 KiB |
| Date added: | 06 May 2026 |
| Dimensions: | 2048 x 1265 pixels |
| Displayed: | 19 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1244 |
| Favourites: | Add to Favourites |
I do have to wonder, what lights would have this thing been meant for?
shadeswelding goggles....?@Drew - Venture also made a 1650W MH in the BT37 envelope.