| Lamp/Fixture Information |
| Manufacturer: | Westinghouse Electric Corporation |
| Model Reference: | C150S55 |
| Lamp |
| Lamp Type: | High Pressure Sodium |
| Filament/Radiator Type: | PCA (Poly Crystal Alumina) |
| Base: | E39 (Mogul) |
| Shape/Finish: | BT25 |
| Service Life: | 24,000 Hrs + |
| Burning Position: | Universal |
| Fixture |
| Ballast Type: | S55 |
| Electrical |
| Wattage: | 150W ~ |
| Voltage: | 55V ~ |
| Current: | 3.20A ~ |
| Optical |
| Lumen Output: | 16,000 (Initial) / 14,500 (Average) |
| Lumen Efficacy: | 107/97 LPW |
| Colour Temperature: | 2100K CCT ~ |
| Colour Rendering Index: | 25% |
| Physical/Production |
| Factory Location: | Bath, NY USA |
| Fabrication Date: | 9/80 |
| Application/Use: | Residential Streets & Security |
| File information |
| Filename: | WC-C150S55-1.jpg |
| Album name: | Eric / High Pressure Sodium Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 169 KiB |
| Date added: | 30 May 2026 |
| Dimensions: | 992 x 710 pixels |
| Displayed: | 49 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1290 |
| Favourites: | Add to Favourites |