| Lamp/Fixture Information |
| Manufacturer: | Westinghouse Electric Corporation |
| Model Reference: | MRF-400 |
| Lamp |
| Lamp Type: | Mercury Vapor |
| Fixture |
| Fixture Type: | Wide Angle Flood |
| Ballast Type: | H33-1/CWA |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Electrical |
| Wattage: | 400W (455VA) ~ |
| Voltage: | 120/240V @60Hz |
| Current: | 3.30/1.65A ~ |
| Physical/Production |
| Factory Location: | Cleveland, OH USA |
| Fabrication Date: | C. 1970 - 1975 |
| Application/Use: | Parking Lots, Building Facades |
| File information |
| Filename: | MRF-400.JPG |
| Album name: | Eric / Flood Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 539 KiB |
| Date added: | 25 May 2026 |
| Dimensions: | 1676 x 1536 pixels |
| Displayed: | 3 times |
| DateTime Original: | 2023:01:08 17:01:17 |
| Exposure Time: | 1/42 sec |
| FNumber: | f/4.4 |
| File Source: | Digital Still Camera |
| Flash: | No Flash |
| Focal length: | 7.7 mm |
| ISO: | 400 |
| Model: | FinePix XP140 XP141 XP145 |
| Software: | Windows Photo Editor 10.0.10011.16384 |
| White Balance: | Incandescence |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1276 |
| Favourites: | Add to Favourites |