| Lamp/Fixture Information |
| Manufacturer: | Westinghouse Electric Corporation |
| Model Reference: | C215S65/EL |
| Lamp |
| Lamp Type: | High Pressure Sodium |
| Filament/Radiator Type: | PCA (Poly Crystal Alumina) |
| Base: | E39 (Mogul) |
| Shape/Finish: | BT28 |
| Service Life: | 12,000 Hrs ~ |
| Burning Position: | Universal |
| Fixture |
| Ballast Type: | S65 (H37-5/HX & RX) |
| Electrical |
| Wattage: | 215W ~ |
| Voltage: | 102V ~ |
| Current: | 2.10A ~ |
| Optical |
| Lumen Output: | 20,000 (Initial) / 18,000 (Average) |
| Lumen Efficacy: | 93/84 LPW |
| Colour Temperature: | 2000K CCT ~ |
| Colour Rendering Index: | 25% |
| Physical/Production |
| Factory Location: | Bath, NY USA |
| Fabrication Date: | 2/81 |
| Application/Use: | Mercury Vapor Retrofit |
| File information |
| Filename: | WE-C215S65-EL-21-1_1.jpg |
| Album name: | Eric / High Pressure Sodium Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 473 KiB |
| Date added: | 29 Apr 2026 |
| Dimensions: | 1758 x 1536 pixels |
| Displayed: | 1 times |
| DateTime Original: | 2022:11:10 21:55:50 |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1231 |
| Favourites: | Add to Favourites |