| FILE 6/1012 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | GTE-Sylvania |
| Model Reference: | ULX880 |
| Lamp | |
| Lamp Type: | High Pressure Sodium |
| Filament/Radiator Type: | PCA (Poly Crystal Alumina) |
| Base: | E39 (Mogul) |
| Shape/Finish: | ET25 |
| Service Life: | 12,000 Hrs ~ |
| Burning Position: | Universal |
| Fixture | |
| Ballast Type: | H36-15/RX |
| Electrical | |
| Wattage: | 880W ~ |
| Voltage: | 260V ~ |
| Current: | 4.00A ~ |
| Optical | |
| Lumen Output: | 101,000 (Initial) / 91,000 (Average) |
| Lumen Efficacy: | 115/103 LPW |
| Colour Temperature: | 2100K CCT ~ |
| Colour Rendering Index: | 25% |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Manchester, NH USA |
| Fabrication Date: | 5/80 |
| Application/Use: | Mercury Vapor Retrofit |
| File information | |
| Filename: | SU-ULX880-113-1_0.jpg |
| Album name: | Eric / High Pressure Sodium Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 325 KiB |
| Date added: | 30 Apr 2026 |
| Dimensions: | 2048 x 806 pixels |
| Displayed: | 13 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1233 |
| Favourites: | Add to Favourites |