| FILE 23/1051 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | General Electric Company |
| Model Reference: | LU250/S (ANSI: S50VA-250/S) |
| Lamp | |
| Lamp Type: | High Pressure Sodium |
| Filament/Radiator Type: | PCA (Poly Crystal Alumina) |
| Base: | E39 (Mogul) |
| Shape/Finish: | ED18 |
| Service Life: | 24,000 Hrs + |
| Burning Position: | Universal |
| Fixture | |
| Ballast Type: | S50 |
| Electrical | |
| Wattage: | 250W ~ |
| Voltage: | 100V ~ |
| Current: | 3.00A ~ |
| Optical | |
| Lumen Output: | 30,000 (Initial) / 27,000 (Average) |
| Lumen Efficacy: | 120/108 LPW |
| Colour Temperature: | 2100K CCT ~ |
| Colour Rendering Index: | 25% |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Ravenna, OH USA |
| Fabrication Date: | 9/83 |
| File information | |
| Filename: | GE-LU250-S-45.JPG |
| Album name: | Eric / High Pressure Sodium Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 180 KiB |
| Date added: | 16 May 2026 |
| Dimensions: | 871 x 764 pixels |
| Displayed: | 27 times |
| DateTime Original: | 2020:09:18 17:19:08 |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1253 |
| Favourites: | Add to Favourites |
Comment 1 to 3 of 3 Page: 1 |
|
|||
|
Interesting ! I never noticed these in my GE catalogs before now .
|
|
|||
|
That's an interesting Lucalox variant indeed! It looks like GE employed a more transparent ceramic burner in order to get more light out. This, of course, is less effective than increasing the xenon fill pressure as was done in Europe, first by Philips with their SON(/T) Plus.
|
|
|||
|
@Max - Interesting...I'd though than they'd just increased the pressure like you mentioned...now that I look at it, the PCA does indeed look to be of a higher translucency.
|
Comment 1 to 3 of 3 Page: 1 |