| FILE 4/1048 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | Westinghouse Electric Corporation |
| Model Reference: | OV15 |
| Lamp | |
| Lamp Type: | Mercury Vapor |
| Fixture | |
| Fixture Type: | Cobra-Head |
| Ballast Type: | H39-22/HX |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Electrical | |
| Wattage: | 175W ~ (205VA) |
| Voltage: | 120V @ 60Hz ~ |
| Current: | 3.30A ~ |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Cleveland, OH USA |
| Fabrication Date: | C. 1970 - 1975 |
| Application/Use: | Roadways, Parking Lots Etc. |
| File information | |
| Filename: | WEC-OV-15-H39-22-HX-1.jpg |
| Album name: | Eric / Roadway Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 490 KiB |
| Date added: | 25 May 2026 |
| Dimensions: | 1518 x 1536 pixels |
| Displayed: | 9 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1273 |
| Favourites: | Add to Favourites |
Comment 1 to 2 of 2 Page: 1 |
|
|||
|
No PFC capacitor in there? I have seen them omitted in small wattage unit here but most have them.
|
|
|||
|
PFC's were optional...most utilities installed HX or RX equipped luminaires due to there simplicity...no capacitor failures.
|
Comment 1 to 2 of 2 Page: 1 |