| FILE 30/1081 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | McGraw-Edison Company |
| Model Reference: | Styled-Suburbanaire |
| Lamp | |
| Lamp Type: | Incandescent/CFL/LED |
| Fixture | |
| Fixture Type: | Non-NEMA Area Luminaire |
| Ballast Type: | Non-Ballasted |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Arm Type: | 1-1/4" Aluminum |
| Electrical | |
| Wattage: | 620W ~ |
| Voltage: | 240V ~ |
| Current: | 5.20A ~ |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Milwaukee, WI USA |
| Fabrication Date: | c. 1965 |
| Application/Use: | Residential Streets & Security |
| File information | |
| Filename: | LM-SS-INC-620-1.JPG |
| Album name: | Eric / Area Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 569 KiB |
| Date added: | 27 May 2026 |
| Dimensions: | 1932 x 966 pixels |
| Displayed: | 124 times |
| DateTime Original: | 2023:06:11 18:01:06 |
| Exposure Time: | 1/15 sec |
| FNumber: | f/3.9 |
| File Source: | Digital Still Camera |
| Flash: | No Flash |
| Focal length: | 5 mm |
| ISO: | 400 |
| Model: | FinePix XP140 XP141 XP145 |
| Software: | Windows Photo Editor 10.0.10011.16384 |
| White Balance: | Incandescence |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1277 |
| Favourites: | Add to Favourites |