| FILE 29/1081 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | General Electric Company |
| Model Reference: | M250R1 |
| Lamp | |
| Lamp Type: | High Pressure Sodium |
| Fixture | |
| Fixture Type: | Cobra-Head |
| Ballast Type: | S50/CWA-HPF |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Electrical | |
| Wattage: | 250W (295VA) ~ |
| Voltage: | 120V/60Hz ~ |
| Current: | 2.46A ~ |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Hendersonville, NC USA |
| Fabrication Date: | C. 1981 |
| Application/Use: | Roadways, Parking Lots Etc. |
| File information | |
| Filename: | GE-M250R-250S50-FCO-1.jpg |
| Album name: | Eric / Roadway Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 346 KiB |
| Date added: | 27 May 2026 |
| Dimensions: | 1611 x 1536 pixels |
| Displayed: | 145 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1278 |
| Favourites: | Add to Favourites |