| FILE 27/1081 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | ITT/American-Electric |
| Model Reference: | R175 |
| Lamp | |
| Lamp Type: | Mercury Vapor |
| Fixture | |
| Fixture Type: | Residential NEMA-head |
| Ballast Type: | H39-22/HX-NPF |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Arm Type: | 1-1/4" Aluminum Stubby |
| Electrical | |
| Wattage: | 175W ~ (205VA) |
| Voltage: | 120V/60Hz ~ |
| Current: | 3.30A ~ |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Southaven, MS USA |
| Fabrication Date: | 9/78 |
| Application/Use: | Residential Security |
| File information | |
| Filename: | ITT-AE-R175-978-1.JPG |
| Album name: | Eric / Area Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 272 KiB |
| Date added: | 27 May 2026 |
| Dimensions: | 1047 x 1080 pixels |
| Displayed: | 144 times |
| DateTime Original: | 2021:08:08 17:51:05 |
| Exposure Time: | 1/105 sec |
| FNumber: | f/3.9 |
| Flash: | No Flash |
| Focal length: | 5 mm |
| ISO: | 100 |
| Model: | FinePix XP140 XP141 XP145 |
| White Balance: | 1 |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1280 |
| Favourites: | Add to Favourites |
Comment 1 to 2 of 2 Page: 1 |
|
|||
|
Very nice! This was probably how my Landmark 175w MV residential NEMA looked like when new. It came with the same short arm as well.
|
|
|||
|
Yeah, most likely identical except of course for the branding.
|
Comment 1 to 2 of 2 Page: 1 |