| Lamp/Fixture Information |
| Manufacturer: | Westinghouse Electric Corporation |
| Model Reference: | C150S55/D |
| Lamp |
| Lamp Type: | High Pressure Sodium |
| Filament/Radiator Type: | PCA (Poly Crystal Alumina) |
| Base: | E39 (Mogul) |
| Shape/Finish: | BT25 |
| Service Life: | 24,000 Hrs + |
| Burning Position: | Universal |
| Fixture |
| Ballast Type: | S55 |
| Electrical |
| Wattage: | 150W ~ |
| Voltage: | 55V ~ |
| Current: | 3.20A ~ |
| Optical |
| Lumen Output: | 15,000 (Initial) / 13,500 (Average) |
| Lumen Efficacy: | 100/90 LPW |
| Colour Temperature: | 2100K CCT ~ |
| Colour Rendering Index: | 25% |
| Physical/Production |
| Factory Location: | Bath, NY USA |
| Fabrication Date: | 4/80 |
| Application/Use: | Residential Streets & Security |
| File information |
| Filename: | WC-C150S55-D-40-1.jpg |
| Album name: | Eric / High Pressure Sodium Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 412 KiB |
| Date added: | 30 May 2026 |
| Dimensions: | 2048 x 1267 pixels |
| Displayed: | 69 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1291 |
| Favourites: | Add to Favourites |
@347V - Couldn't agree more...something kinda magical about the BT25 design, either clear, diffused or phosphored.