| FILE 1/2 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | McGraw-Edison Company |
| Model Reference: | Styled-Suburbanaire |
| Lamp | |
| Lamp Type: | Mercury Vapor |
| Fixture | |
| Fixture Type: | Non-NEMA Area Luminaire |
| Ballast Type: | H39-22/HX |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Arm Type: | 1-1/4" Aluminum |
| Electrical | |
| Wattage: | 175W ~ (205VA) |
| Voltage: | 120V @ 60Hz |
| Current: | 3.30A ~ |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Milwaukee, WI USA |
| Fabrication Date: | C. 1966 |
| Application/Use: | Residential Streets & Security |
| File information | |
| Filename: | LMI_TypeIII_4613-1.jpg |
| Album name: | Eric / Area Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 199 KiB |
| Date added: | 22 May 2026 |
| Dimensions: | 1386 x 676 pixels |
| Displayed: | 9 times |
| DateTime Original: | 2023:04:16 10:45:22 |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1268 |
| Favourites: | Add to Favourites |