| FILE 2/2 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | McGraw-Edison Company |
| Model Reference: | Suburbanaire |
| Lamp | |
| Lamp Type: | Mercury Vapor |
| Fixture | |
| Fixture Type: | NEMA-Head |
| Ballast Type: | H39-22/HX |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Arm Type: | 1-1/4" Galvanized Steel |
| Electrical | |
| Wattage: | 175W ~ (205VA) |
| Voltage: | 120V @ 60Hz |
| Current: | 3.30A ~ |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Milwaukee, WI USA |
| Fabrication Date: | C. 1968 |
| Application/Use: | Residential Streets & Security |
| File information | |
| Filename: | LMI-SA-1.JPG |
| Album name: | Eric / Area Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 843 KiB |
| Date added: | 25 May 2026 |
| Dimensions: | 2048 x 866 pixels |
| Displayed: | 5 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1275 |
| Favourites: | Add to Favourites |