| FILE 1/3 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | Westinghouse Electric Corporation |
| Model Reference: | OV15 |
| Lamp | |
| Lamp Type: | Mercury Vapor |
| Fixture | |
| Fixture Type: | Cobra-Head |
| Ballast Type: | H37-5/HX-NPF |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Electrical | |
| Wattage: | 250W (285VA) ~ |
| Voltage: | 120V/60Hz ~ |
| Current: | 6.60A ~ At start-up... |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Cleveland, OH USA |
| Fabrication Date: | c. 1965 |
| Application/Use: | Roadways, Parking Lots Etc. |
| File information | |
| Filename: | WEC-OV-15-H37-1.jpg |
| Album name: | Eric / Roadway Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 510 KiB |
| Date added: | 22 May 2026 |
| Dimensions: | 1618 x 1536 pixels |
| Displayed: | 17 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1269 |
| Favourites: | Add to Favourites |
You should...