| FILE 1/2 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | General Electric Company |
| Model Reference: | P-400 |
| Lamp | |
| Lamp Type: | Mercury Vapor |
| Fixture | |
| Fixture Type: | Wide Angle Flood |
| Ballast Type: | H33/CWA |
| Socket Type: | E39 (Mogul) |
| Photocell Type: | Twist-Lock |
| Electrical | |
| Wattage: | 400W (455VA) ~ |
| Voltage: | 120/240V @60Hz |
| Current: | 3.79/1.95A ~ |
| Physical/Production | |
| Factory Location: | Hendersonville, NC USA |
| Fabrication Date: | C. 1970 |
| Application/Use: | Parking Lots, Building Facades |
| File information | |
| Filename: | GE-PF-400-H33-1.JPG |
| Album name: | Eric / Flood Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 465 KiB |
| Date added: | 22 May 2026 |
| Dimensions: | 1670 x 1536 pixels |
| Displayed: | 6 times |
| DateTime Original: | 2022:11:13 16:49:56 |
| Flash: | No Flash |
| ISO: | 250 |
| Model: | FinePix XP140 XP141 XP145 |
| White Balance: | 1 |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1270 |
| Favourites: | Add to Favourites |