| Lamp/Fixture Information |
| Manufacturer: | Westinghouse Electric Corporation |
| Model Reference: | C360S64 |
| Lamp |
| Lamp Type: | High Pressure Sodium |
| Filament/Radiator Type: | PCA (Poly Crystal Alumina) |
| Base: | E39 (Mogul) |
| Shape/Finish: | BT37 |
| Service Life: | 16,000 Hrs ~ |
| Burning Position: | Universal |
| Fixture |
| Ballast Type: | S64 (H33-1/HX & RX) |
| Electrical |
| Wattage: | 360W ~ |
| Voltage: | 110V ~ |
| Current: | 3.30A ~ |
| Optical |
| Lumen Output: | 38,000 (Initial) / 34,960 (Average) |
| Lumen Efficacy: | 106/97 LPW |
| Colour Temperature: | 2100K CCT ~ |
| Colour Rendering Index: | 25% |
| Physical/Production |
| Factory Location: | Bath, NY USA |
| Fabrication Date: | 9/81 |
| Application/Use: | Mercury Vapor Retrofit |
| File information |
| Filename: | WC-C360S64-EL-91-1_0.jpg |
| Album name: | Eric / High Pressure Sodium Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 375 KiB |
| Date added: | 27 Apr 2026 |
| Dimensions: | 2048 x 1129 pixels |
| Displayed: | 1 times |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1229 |
| Favourites: | Add to Favourites |