| FILE 1/12 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|||
|
| Lamp/Fixture Information | |
| Manufacturer: | BLV Licht und Vakuumtechnik GmbH |
| Model Reference: | HIT 250 green E40 |
| Lamp | |
| Lamp Type: | Metal Halide |
| Filament/Radiator Type: | Quartz Arc Tube |
| Base: | E40 (GES) |
| Shape/Finish: | Tubular, clear |
| Service Life: | 6000 hours |
| Burning Position: | Universal |
| Electrical | |
| Wattage: | 250 |
| Voltage: | 100 |
| Current: | 3.0A |
| Physical/Production | |
| Dimensions: | 236 x 46mm |
| Factory Location: | Germany (location unknown) |
| Fabrication Date: | Unknown (Date code 09 9) |
| File information | |
| Filename: | 20190103_222102.jpg |
| Album name: | Ria / Metal Halide Lamps |
| Keywords: | Lamps |
| Filesize: | 296 KiB |
| Date added: | 19 May 2026 |
| Dimensions: | 2464 x 1386 pixels |
| Displayed: | 18 times |
| DateTime Original: | 2019:01:03 22:21:01 |
| Exposure Time: | 1/17 sec |
| FNumber: | f/2.4 |
| Flash: | No Flash |
| Focal length: | 3.3 mm |
| ISO: | 250 |
| Model: | SM-G800F |
| Software: | G800FXXU1CRG3 |
| White Balance: | 0 |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1259 |
| Favourites: | Add to Favourites |
More stable light output? How interesting to hear! I never thought of that, but that definitely makes sense for the lamps that rely on not containing any sodium to produce their proper colors.