| Lamp/Fixture Information |
| Manufacturer: | Holophane/Johns-Manville Corp. |
| Model Reference: | Series 400 |
| Lamp |
| Lamp Type: | Incandescent/CFL/LED |
| Base: | E26 (Medium) |
| Fixture |
| Fixture Type: | Wallpack |
| Electrical |
| Wattage: | 150W ~ |
| Voltage: | 600V ~ Dielectric Rating |
| Current: | 5.00A ~ |
| Physical/Production |
| Factory Location: | Newark, OH USA |
| Fabrication Date: | C. 1980 |
| Application/Use: | Building Facades |
| File information |
| Filename: | hol-mwp-150.jpg |
| Album name: | Eric / Wall Mount Luminaires |
| Keywords: | Lanterns |
| Filesize: | 209 KiB |
| Date added: | 22 May 2026 |
| Dimensions: | 1187 x 563 pixels |
| Displayed: | 12 times |
| DateTime Original: | 2019:08:18 17:38:47 |
| Exposure Time: | 1/90 sec |
| FNumber: | f/3.9 |
| File Source: | Digital Still Camera |
| Flash: | No Flash |
| Focal length: | 5 mm |
| ISO: | 100 |
| Model: | FinePix XP140 XP141 XP145 |
| Software: | Windows Photo Editor 10.0.10011.16384 |
| White Balance: | Auto |
| URL: | https://trad-lighting.net/gallery/displayimage.php?pid=1271 |
| Favourites: | Add to Favourites |